Türkiye Cumhuriyeti

Vaşington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Vaşington’daki Massachusetts Caddesi’nin ünlü “Embassy Row” bölgesinde bulunan kançılaryasında 1999 yılından bu yana hizmet vermektedir.

Büyükelçilik binası zengin Türk mimarisi ve kültür geleneğini sergileyen çağdaş Türk tasarımlarının güzel örneklerinden biridir. Massachusetts Caddesi’ndeki “Embassy Row” adı verilen bölgenin kalbinde olmasının yanısıra, geniş bina yüzeyi ve etkileyici girişiyle göz alıcı bir duruşu vardır. Aynı zamanda, rezidanslar ve büyükelçiliklerle dolu bu seçkin çevreye mimarisiyle katkıda bulunmaktadır.

Uzun bir araştırma, tasarım ve hazırlık sürecinden sonra, 1997 yılında binanın yapımına karar verilmiş ve inşaatı 1999 yılında tamamlanmıştır.

Kançılarya, Vaşington’daki Türkiye Büyükelçiği’nin birçok ofisini barındırmakta, hem görkemli bir diplomatik tesis, hem de Massachusetts Caddesi’nin tarihi bölgesinde saygın bir komşu olarak hizmet vermektedir. Geleneksel ve çağdaş çizgisiyle bina, geçmiş ve geleceği bir arada yansıtır. 

Binanın açılış töreni, dönemin Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 79. yıldönümüne denk gelen 23 Nisan 1999 tarihinde yapılmıştır.

 
Black Bey
Büyükelçi
28.08.1867-04.08.1873
Aristaki Bey
Büyükelçi
14.10.1873-29.03.1883
Ferit Paşa
Büyükelçi
29.03.1883-11.05.1883
Hüseyin Tevfik Paşa
Büyükelçi
11.05.1883-01.10.1886
Rüstem Efendi
Büyükelçi
01.10.1886-14.03.1887
Mavrovani Bey
Büyükelçi
14.03.1887-23.09.1896
Mustafa Tahsin Bey
Büyükelçi
23.09.1896-03.09.1897
Mehmet Rifat Bey
Büyükelçi
03.09.1897-03.10.1897
Seyfettin Bey
Büyükelçi
03.10.1897-24.11.1897
Edham Bey
Büyükelçi
24.11.1897-30.03.1898
Ali Ferruh Bey
Büyükelçi
30.03.1898-15.07.1901
Şekip Bey
Büyükelçi
15.07.1901-09.11.1907
Mehmed Ali Bey
Büyükelçi
09.11.1907-12.08.1908
Münci Bey
Büyükelçi
13.08.1908-14.06.1909
Hüseyin Kazım Bey
Büyükelçi
14.07.1909-25.08.1909
Alfred Rüstem Bey
Büyükelçi
25.08.1909-16.05.1910
Yusuf Ziya Paşa
Büyükelçi
14.06.1910-22.06.1914
Ahmet Rüstem Bey
Büyükelçi
22.06.1914-04.10.1914
Abdülhak Hüseyin Bey
Büyükelçi
04.10.1914-20.04.1917
Ahmet Muhtar
Büyükelçi
28.11.1927-20.04.1934
Mehmet Münir Ertegün
Büyükelçi
18.06.1934-01.11.1944
Orhan Halit Erol
Büyükelçi
01.11.1944-16.03.1945
Hüseyin Ragıp Baydur
Büyükelçi
16.03.1945-27.08.1948
Feridun Cemal Erkin
Büyükelçi
11.08.1948-15.06.1955
Ali Haydar Görk
Büyükelçi
31.05.1955-19.04.1957
Suat Hayri Ürgüplü
Büyükelçi
27.08.1957-23.03.1960
Melih Esenbel
Büyükelçi
24.03.1960-28.10.1960
Bülend Uşaklıgil
Büyükelçi
01.11.1960-20.06.1962
Turgut Menemencioğlu
Büyükelçi
24.04.1962-02.01.1967
Melih Esenbel
Büyükelçi
09.01.1967-01.11.1974
Aydın Yeğen
Büyükelçi
01.11.1974-01.04.1975
Melih Esenbel
Büyükelçi
01.04.1975-14.07.1979
Şükrü Elekdağ
Büyükelçi
23.07.1979-26.06.1989
Nüzhet Kandemir
Büyükelçi
14.08.1989-15.04.1998
Baki İlkin
Büyükelçi
17.04.1998-18.09.2001
Faruk Loğoğlu
Büyükelçi
24.09.2001-26.12.2005
Nabi Şensoy
Büyükelçi
01.01.2006-17.01.2010
Namık Tan
Büyükelçi
15.02.2010-31.03.2014